«Powrót

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej

Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej


 
Od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek o wydanie interpretacji zadecyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składamy wniosek, a nie tylko i wyłącznie, tak jak dotychczas miejsce zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy. Od tego dnia w biurach Krajowej Informacji Podatkowej rozpocznie się proces wdrażania specjalizacji rzeczowej.
 
Ministerstwo Finansów zdecydowało się odejść od modelu właściwości miejscowej na rzecz specjalizacji rzeczowej organów upoważnionych do wydawania interpretacji. Specjalizacja biur Krajowej Informacji Podatkowej będzie polegać na tym, że poszczególne biura będą udzielać informacji telefonicznych i interpretacji podatkowych w wybranych podatkach.
 
Celem wprowadzanych zmian jest poprawa jakości usług świadczonych przez Krajową Informację Podatkową, poprzez zwiększenie jednolitości stanowisk prezentowanych w wydawanych interpretacjach.
 
W ramach przeprowadzonych analiz zaobserwowano bowiem, że dotychczasowe wydawanie interpretacji indywidualnych przez pięć niezależnych organów upoważnionych w zakresie wszystkich podatków, pozbawia Krajową Informację Podatkową możliwości budowania silnych ośrodków kompetencyjnych, skupiających specjalistów w danym podatku.
 
Docelowo biura w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim będą specjalizować się w podatku PIT. VAT-em zajmować się będą biura w Lesznie i Płocku. Natomiast biuro w Bielsku-Białej będzie odpowiedzialne za CIT, akcyzę, PCC, podatek od spadków i darowizn oraz pozostałe podatki.
Od 1 lipca 2015 r. o tym, w którym biurze należy złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej decydować będą dwa elementy:
  • miejsce zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy oraz 
  • podatek, którego dotyczy wniosek.
Wraz ze zmianą właściwości modyfikacji ulega obowiązujący wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN oraz sposób wnoszenia należnej od wniosku opłaty – od 1 lipca opłaty nie będzie już można uiścić gotówką w kasie a jedynie na rachunek bankowy właściwej izby skarbowej.
 
Wprowadzanie specjalizacji rzeczowej w biurach KIP jest jednym z elementów rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, kolejna zmiana właściwości nastąpi 1 stycznia 2016 r.
Szczegółowe informacje na temat zmiany właściwości można znaleźć w załączonych tabelach oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (link otwiera nowe okno w nowym serwisie)
 
Skutki zmiany właściwości dla podmiotów z województwa śląskiego
 
Dla podmiotów, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie śląskim, zmiana właściwości od 1 lipca 2015 r. obejmuje tyko wnioski dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioski dotyczące pozostałych podatków nadal należy kierować do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej.
 
Od 1 lipca 2015 r., podmioty, które maja miejsce zamieszkania lub siedzibę w województwie śląskim i chcą otrzymać indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego powinny kierować swoje wnioski:
  • w zakresie podatku dochodowego do osób fizycznych (PIT) do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na adres:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wronia 65, 
97-300 Piotrków Trybunalski
numer rachunku, na który należy uiścić opłatę: 87 1010 1371 0005 2122 3100 0000
 
  • w zakresie pozostałych podatków (CIT. VAT, akcyza, PCC, SD, inne) do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na adres:
Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej
ul. Traugutta 2a, 
 43-300 Bielsko-Biała
numer rachunku, na który należy uiścić opłatę: 68 1010 1212 0010 3622 3100 0000

Powiązane linki

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 29.06.2015 Data publikacji: 29.06.2015 13:53 Data ostatniej modyfikacji: 30.08.2016 08:48
Autor: Kamila Borzler Osoba publikująca: Małgorzata Kostecka Osoba modyfikująca: Małgorzata Kostecka